Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mieszkańcy wyższych pięter będą mieli spektakularny widok. Na ogromne dźwigi portowe i oceaniczne giganty, cumujące w bezpośrednim otoczeniu. I oczywiście na położoną w oddali ikonę architektury, Filharmonię nad Łabą. Obiecują to wizualizacje drewnianego wieżowca Roots, budowanego obecnie w dzielnicy Elbbrücken. Jest jednym z licznych nowych przedsięwzięć budowlanych w HafenCity w Hamburgu – miejsca, zaliczanego do największych obszarów rozwoju miast w Europie.

Nowe europejskie miasto nad wodą.

Jak obiecuje hanzeatyckie miasto, tam, gdzie kiedyś stały doki i stare magazyny, w ciągu kolejnych kilku dziesięcioleci powstanie model „nowego europejskiego miasta nad wodą”. Głównym założeniem i wizytówką tej dzielnicy jest zrównoważony ekologicznie rozwój, którego Hamburg jest pionierem. Od 2007 roku miasto przyznaje ekologiczny znak jakości HafenCity. Jest on uważany za pierwszy w Niemczech system certyfikowania zrównoważonego budownictwa.

Widok na okolicę portową, Roots, Hamburg
Powstający gmach Roots będzie najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech.

Roots jest pionierskim projektem zmiany w kierunku zrównoważonego budownictwa mieszkalnego w hanzeatyckim Hamburgu.

Jan Störmer, architekt

Wznosząc własną siedzibę miasto daje dobry przykład. Centrala HafenCity Hamburg GmbH jako „budynek zero-emisyjny” będzie pod każdym względem neutralna węglowo – od jej budowy przez eksploatację aż do rozbiórki i utylizacji.

Najwyższy drewniany wieżowiec w Niemczech

We wschodniej części HafenCity roi się od żurawi budowlanych. Od 2017 roku w planach są tutaj już tylko budynki zgodne z najwyższym, platynowym, standardem. Hałas dochodzący z placu budowy nr 102 o powierzchni około 3200 metrów kwadratowych przy ulicy Lucy-Borchardt-Straße jest w sumie znacznie mniejszy niż z miejsc związanych z innymi pracami. To tutaj powstaje projekt mieszkaniowy Roots, o modułowej drewnianej konstrukcji. Kompaktowe, gotowe elementy z drewna zostają wstępnie zmontowane w halach produkcyjnych, a następnie moduły łączy się ze sobą na placu budowy. Ogranicza to czas, hałas i odpady.

Mieszkanie
Na wyższych piętrach można rozkoszować się niczym niezmąconym widokiem na port w Hamburgu.

Taras, Roots, Hamburg
Wszystkie piętra Roots powstają w oparciu o stropy i ściany wewnętrzne z litego drewna.

Planowana przez biuro architektoniczne Störmer Murphy and Partners wieża mieszkalna o 18 piętrach i wysokości 65 metrów będzie najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. Tytuł ten trudno będzie jednak obronić, gdyż znacznie wyższe drewniane projekty, jak WoHo w Berlinie są już w blokach startowych.

Roots: 5500 metrów sześciennych drewna iglastego

Tym, co szczególnie wyróżnia ekologiczny wieżowiec nad Północną Łabą, jest wysoki udział drewna litego. Pomijając trzy zbrojone rdzenie i cokół, wykonane w konstrukcji żelbetowej, wszystkie piętra będą oparte o stropy i ściany wewnętrzne z litego drewna. Wymaga to w sumie 5500 metrów sześciennych drewna iglastego.

Foyer
Obok apartamentów dla dobrze sytuowanych Hamburczyków, w Roots znajdują się też mieszkania finansowane ze środków publicznych.

„Roots jest pionierskim projektem zmiany w kierunku zrównoważonego budownictwa mieszkalnego w hanzeatyckim Hamburgu”, stwierdza architekt Jan Störmer. „Dzięki trudnemu do przeoczenia, wyeksponowanemu położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie basenu portowego, wieżowiec będzie przyciągał uwagę. Przyczyni się też do pilnie potrzebnej redukcji emisji dwutlenku węgla, generowanej przez budynki i przemysł budowlany”.

Roots znaczy korzenie

Stosując konstrukcję ograniczającą wydzielanie dwutlenku węgla, inwestor budowlany postępuje zgodnie z wizją „neutralnej klimatycznie rozbudowy miasta przy użyciu drewna”. Sprawia w ten sposób, że ludzie wracają do korzeni, jak wyjaśnia Fabian von Köppen. Drewniany projekt budowlany tego rzędu wielkości to zupełna nowość nie tylko dla prezesa Garbe Immobilien-Projekte GmbH. „Gdy zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu, byliśmy gotowi rozwijać się przy nim razem z wszystkimi uczestnikami. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie najlepszego budynku, który dosłownie zapuści korzenie”.

Widok nocą, Roots, Hamburg
Roots jest jednym z licznych nowych przedsięwzięć budowlanych w HafenCity.

Mieszkańcy oszczędzają przede wszystkim na kosztach energii – drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne.

Jan Störmer, architekt

Istotnie, wieżowiec Roots zapuścił już swoje korzenie na placu budowy nr 102. Oficjalne rozpoczęcie inwestycji miało miejsce w 2020 roku, a jej ukończenie planowane jest na 2023 rok. Pomijając wysoki udział drewna, projektanci chcieli stworzyć dodatkowe więzi z naturą: z jednej strony przez zasadzenie dużej ilości zieleni na dziedzińcu wewnętrznym, z drugiej strony przez interaktywną wystawę niemieckiej fundacji na rzecz dzikich zwierząt (Deutsche Wildtier Stiftung) skupioną wokół przyrody i ochrony gatunków.

Zrównoważony rozwój ekologiczny i społeczny

Do 2030 roku ponad 120 000 ludzi będzie przebywać w nowej dzielnicy HafenCity: turyści, klienci, zatrudnione tu osoby i aż do 14 000 mieszkańców. Część z nich będzie mieszkało w 181 drewnianych mieszkaniach z najwyższej półki, w ramach projektu Roots.

Roots obiecuje przyszłym mieszkańcom własne studio yogi w budynku.

128 z nich to mieszkania własnościowe finansowane z prywatnych środków, 53 – w ramach tworzenia zrównoważonej społeczności – ze środków publicznych. Wszyscy dzisiejsi urbaniści są zgodni, że czas zamkniętych osiedli już minął. Nie da się ich pogodzić z wymaganiami zrównoważonej, społecznej urbanistyki.

Poczucie komfortu stworzone dzięki użyciu materiału, jakim jest drewno, w równym stopniu będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców, podkreśla z przekonaniem architekt Störmer. „Przede wszystkim jednak oszczędzą na kosztach energii – drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne”. Co jeszcze wspólnego mają przyszli mieszkańcy? „Marzenie o zrównoważonym stylu życia”.

Tekst: Gertraud Gerst

Wizualizacje: Garbe Immobilien-Projekte / Störmer Murphy and Partners