Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Niedaleko Rio de Janeiro, pośród soczystej zieleni i bujnej roślinności pagórkowatego, tropikalnego krajobrazu, brazylijskie biuro architektoniczne Gaudenzi Arquitetura sprawiło właścicielom „Two houses on the lake” prawdziwą (mieszkalną) radość.

Brazylijskie biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi

Dom dwurodzinny pod Rio de Janeiro z biura Gaudenzi

Delikatnie, ale z wyraźną kreską

Liniowa bryła spoczywa na ośmiu punktach, jest oparta na nogach podobnych do szczudeł. Dwa mieszkania, w jednym na stałe mieszka właściciel, drugie jest przeznaczone dla jego syna do użytku w przyszłości, znajdują się na działce o powierzchni 30 hektarów.

Casa do Lago

Spokój pośród mnóstwa zieleni

Taras wychodzi bezpośrednio na jezioro, otoczone gęstą, bujną i różnorodną roślinnością. Na wysokości nieco ponad 1100 metrów i w odległości 125 kilometrów od Rio de Janeiro można się dobrze skoncentrować na pracy, ale też cudownie się zrelaksować i odpocząć.

Budynek spoczywa na ośmiu podporach

Proste formy w Casa do Lago Gaudenzi

Luksus: dom podwójny nad wodą

Prostota: dom podwójny nad wodą

Two houses on the lake
Dane projektu

Zespół: Luiz Gaudenzi; Współpraca: Mário Esteves; Projekt krajobrazu: Luciana Leal i Monica Chaffin; Struktura: biuro techniczne Costa Santos; Konstrukcja: CMN Engenharia Ltda.

Podwójny projekt Gaudenzi

Oba mieszkania łączy centralny hol. Wspólna strefa zewnętrzna jest dokładnie przemyślana; jej elementy to kuchenka i piec opalany drewnem, grill, strefa gościnna i wypoczynkowa z kominkiem i galerią. Na dolnym piętrze jest też dodatkowo pokój muzyczny i sala z projektorem, pomieszczenie gospodarcze oraz przebieralnia, plus studio fitness z sauną. Poza tym pod budynkiem znajduje się czysta natura, która łagodnie łączy się z jeziorem.

Konstrukcja składa się z mieszanki metalu i betonu. Na skierowanej na północ fasadzie, ściany są całkowicie zakryte przez trzy panele słoneczne służące do ogrzewania sypialni.

Tekst: Linda Benkö
Zdjęcia: Celso Brando, Rysunki: Gaudenzi Arquitetura

Gelaende Two houses on the lake

Kreuzriss Two houses on the lake