#domy

Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Na ekskluzywne zakupy będzie można się tutaj wybrać już od jesieni 2019 roku. U podstawy budynku otwarto siedmiopiętrowy flagowy sklep sieci domów towarowych Nordstrom, jeszcze zanim zakończono prace na wyższych piętrach nowego wieżowca Central Park Tower. Sprzedaż apartamentów tego ówcześnie najwyższego obiektu mieszkalnego świata też zaczęła się już dawno. Wkrótce wznoszący się ku niebu drapacz chmur, wysoki na 472,44 metry, otrzyma ostatnie szlify. Jedno można o nim powiedzieć na pewno: jest nowym symbolem manhattańskiego „Billionaire’s Row”, który wywołuje sensację 131 piętrami, 179 luksusowymi rezydencjami i najwyższym w Nowym Jorku prywatnym klubem.

Central Park Tower to gwiazda architektury

Budynek położony przy West 57th Street jest „kwintesencją nowojorskiego drapacza chmur”, opisuje deweloper Extell Development Company. Central Park Tower zapewnia niepowtarzalny widok, ekskluzywną architekturę, eleganckie wykonanie i wyjątkową jakość obsługi. Podczas oficjalnego zakończenia budowy założyciel Extell Gary Barnett wypowiadał się o apartamentowcu w samych superlatywach: „Bez współpracy z najbardziej utalentowanymi na świecie architektami, inżynierami i designerami nie udałoby się nam osiągnąć tego poziomu. Central Park Tower jest Gwiazdą architektury – w Nowym Jorku i na całym świecie”.

Najwyższy wieżowiec świata: Central Park Tower (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
Spektakularny design biura Adrian Smith + Gordon Gill Architecture: nowy apartamentowiec Central Park Tower jest najwyższym wieżowcem na świecie.

Podobnie mogą to widzieć wszyscy ci, którzy chwalili najwyższy wieżowiec świata już od prezentacji jego projektów. Czasopismo Architectural Digest stwierdziło, że drapacz chmur, zaprojektowany przez Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS+GG), jest jedną z najbardziej oczekiwanych budowli 2020 roku. Jak się w międzyczasie okazało, czasopismo miało sporo racji.

Mistrzowska gra światła i wysokości

Fasada Central Park Tower składa się z połączenia szkła i elementów z satynowanej stali szlachetnej. Pionowe i poziome detale stanowią wyjątkowe akcenty w połączeniu ze światłem i strukturą powierzchni. Wieża z gracją wznosi się nad podestem. Dzięki temu także dolne piętra górują nad otaczającymi budynkami i we wszystkich rezydencjach można rozkoszować się zachwycającym krajobrazem. Na około 92 metrach wysokości nad poziomem ulicy budynek jest wysunięty na wschód i oferuje apartamentom położonym po północnej stronie bezpośredni widok na Central Park.

Najwyższy wieżowiec świata. Czysty luksus: apartamenty w Central Park Tower (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
Czysty luksus: apartamenty w Central Park Tower

Najwyższy wieżowiec świata. Widok tak daleki, jak daleko sięga wzrok. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
Widok tak daleki, jak daleko sięga wzrok.

Za wystrój odpowiedzialne jest jedno z najlepszych na świecie studiów zajmujących się projektowaniem wnętrz: Rottet, prowadzone przez Lauren Rottet, FAIA, FIIDA, spełniło nawet najbardziej wymagające życzenia klientów. Zespół znany z luksusowych rozwiązań położył przy tym największy nacisk na optymalne wykorzystanie warunków świetlnych, wynikających z architektury najwyższego wieżowca. Ważne było też stworzenie możliwości podziwiania zapierających dech w piersiach widoków.

Najwyższy wieżowiec świata. 472,44 metry architektonicznej gracji, która wzbogaca panoramę Nowego Jorku. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
472,44 metry architektonicznej gracji, która wzbogaca panoramę Nowego Jorku.

179 ultraluksusowych mieszkań, od dwu- do ośmiopokojowych, znajduje się na 32 piętrze i powyżej. Nieważne, czy apartamenty są „małe” i mają 133 metry kwadratowe, czy rozciągają się na 1625 metrach, wyróżniają się one spektakularnym komfortem i najwyższej klasy designem, podkreślającym detale.

Najwyższy wieżowiec, najwyższa jakość

Tutaj znajdują się na przykład specjalnie zaprojektowane, wyprodukowane z naturalnych materiałów, ręcznie polerowane meble kuchenne od Smallbone of Devizes. Od europejskiego eukaliptusa po drewno z północnoeuropejskiego klonu, marmur z Włoch, armaturę Dornbracht i urządzenia Miele: w najwyższym wieżowcu świata się nie oszczędza. W łazienkach również króluje najdroższa jakość dzięki importowanym marmurom Grigio Orobico czy Cipollino Bluette, wannom z hydromasażem i wykończeniu od Feinsten.

Najwyższy wieżowiec świata. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)

Najwyższy wieżowiec świata. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)

Central Park Tower – definicja luksusu

Aby zagwarantować mieszkańcom życie na odpowiednim poziomie, w należącym do budynku klubie „Central Park Club” o powierzchni 4645 metrów kwadratowych, na kilku piętrach znajdują się liczne udogodnienia. Klub dysponuje oczywiście ponad 18-metrowym basenem z dostępem do słońca i usług barmana, recepcją, placem zabaw i pokojem gier dla dzieci, salą bilardową, centrum konferencyjnym i biznesowym oraz barem, miejscami na grilla i „zielonym tarasem” na eleganckie spotkania towarzyskie. Mieszkańcy mogą również udać się do ekskluzywnych stref fitness, wellness i spa na 16. piętrze, które oferują wszystko, czego tylko przyzwyczajona do luksusów dusza zapragnie.

Topowy design i wyjątkowa obsługa dla mieszkańców – od lobby aż po ekskluzywny „Central Park Club” najwyższego wieżowca świata. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
Topowy design i wyjątkowa obsługa dla mieszkańców – od lobby aż po ekskluzywny „Central Park Club” najwyższego wieżowca świata.

Niezwykłe pomieszczenia znajdują się też przede wszystkim na 100. piętrze. Tutaj czekają na mieszkańców kolejne niespodzianki: do ich prywatnego użytku dostępne są bar, jadalnia, duża sala balowa i kuchnia z kompleksową obsługą. Wszystko od Feinsten, wysoko ponad legendarną „aleją miliarderów” na Manhattanie. Ale to jeszcze nie koniec: do relaksu zaprasza elegancka palarnia cygar i winiarnia.

Badania nad stylem życia dla wymagających

Przy projekcie całego „Central Park Club” deweloper Extell posłużył się badaniami słynnego specjalisty w dziedzinie stylów życia Colina Cowie. Jest to więc logiczne, że do dyspozycji są też profesjonalni kamerdynerzy, którzy oszczędzają właścicielom apartamentów każdego możliwego trudu codziennego życia.

Najwyższy wieżowiec świata. Wspaniałe kąpiele oraz relaks na zewnątrz. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
Wspaniałe kąpiele oraz relaks na zewnątrz i…

Najwyższy wieżowiec świata. Wspaniałe kąpiele oraz relaks na zewnątrz. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
…wewnątrz to elementy życia w Central Park Tower

Instytucje kulturalne, jak Carnegie Hall albo Lincoln Center, są oddalone o zaledwie kilka kroków od obecnie najwyższego wieżowca świata. Położone tuż obok popularne, designerskie sklepy, jak Prada i topowe domy towarowe, jak Bergdorf Goodman, kuszą mieszkańców apartamentowca, Nordstrom nawet w tym samym budynku. Central Park rozciąga się bezpośrednio u stóp drapacza chmur – nowej ikony miasta. Jednak ani to, ani „wewnętrzny” luksus nie są tym, co sprawia, że ten nowy, błyszczący budynek wywołuje tyle emocji.

Brawa dla specjalistów od drapaczy chmur

Wieżowiec zaprojektowany przez Adrian Smith + Gordon Gill Architecture jest – zaraz za One World Trade Center – drugim najwyższym drapaczem chmur w USA i na zachodniej półkuli. Niczym lśniący palec wskazuje na niebo i przyciąga zadziwione spojrzenia.

Projekt, który stanowił pewne wyzwanie dla architektów doświadczonych w budowie wieżowców. Mimo że Smith + Gill zdobyli sporo uznania za m.in. Burj Khalifa w Dubaju czy Kingdom Tower w Arabii Saudyjskiej: Manhattan jest i będzie szczególnym miejscem.

Najwyższy wieżowiec świata. Nowy obiekt przyciągający spojrzenia w panoramie Manhattanu: Central Park Tower. (Zdjęcie: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)
Nowy obiekt przyciągający spojrzenia w panoramie Manhattanu: Central Park Tower.

Współzałożyciel Gordon Gill: „Nowy Jork jest jednym z najsłynniejszych miast na świecie. Sławę zawdzięcza w dużym stopniu swojej pięknej architekturze”. Możliwość współtworzenia panoramy Nowego Jorku w tak znacznym stopniu i tym samym udział w części tego dziedzictwa, dla każdego architekta byłaby przełomowym momentem kariery. W końcu po przybyciu do Wielkiego Jabłka przyjezdnych witały dotychczas takie ważne obiekty, jak Statua Wolności czy Empire State Building.„Teraz do tej ekskluzywnej listy budynków, które dostarczają turystom pierwszych wrażeń, możemy dodać Central Park Tower.” – konkluduje architekt.

Zwycięzca w aktualnym wyścigu wysokości

Zadziwiająca atrakcja stworzona przez renomowany zespół architektów, której nie przyćmią inne obecnie nowe obiekty słynnej panoramy. Mimo że są nie mniej interesujące:

W kategorii wysokość budynku ani nowy drapacz chmur Normana Fostera przy Park Avenue 425, mający 272 metry, ani wieże Hudson Yards, wznoszące się ku niebu na 395 metrów, nie mogą się mierzyć z Central Park Tower. Bezsprzecznie jest to najwyższy wieżowiec na świecie – w każdym razie dopóki nie powstanie kolejny.

Tekst: Elisabeth Schneyder

Zdjęcia: ©Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/Extell)