Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Co, jeśli ktoś jest miłośnikiem surfingu i chce mieć dom w pobliżu jednego z najlepszych surfingowych miejsc świata? A do tego mieszkać w wielkim stylu na małej powierzchni, ze smykałką do ekstrawaganckiego designu? I jeśli nie boi się zerwać z tradycjami i wyróżnić z tłumu? Wtedy pojawia się coś takiego, jak „Casa Dorfler” w regionie Algarve w Portugalii.

Casa Dorfler z góry

Portugalskie biuro architektoniczne Vitor Vilhena wyciągnęło maksimum z dostępnego miejsca (600 m2 powierzchni) w środku osiedla raczej bardzo tradycyjnych domów z lat 90. Eksperci od designu zrobili coś, co przypomina odważne i eleganckie pociągnięcie pędzlem na płótnie krajobrazu.

dom z niepowtarzalnym widokiem w Lagos

bryła budynku w kształcie litery U wznosi się ku górze

kręcone schody na piętro

widok na morze

Podwójnie spektakularny widok

W budynku, ukończonym w 2020 roku, spektakularny widok jest gwarantowany podwójnie. Po pierwsze, dom Dorfler leży w popularnej, położonej blisko morza dzielnicy mieszkaniowej Meia Praia w Lagos w południowej Portugalii. A po drugie zakrzywione pociągnięcie pędzla prowadzi na obu końcach do czegoś, co przypomina dwa teleskopy z ogromnym okiennym frontem.

duże panoramiczne okno

wewnętrzny dziedziniec

Dokładnie tę okolicę renomowany magazyn National Geographic wybrał do grona 20 najlepszych miejsc do surfingu na świecie. Na tej liście znajdują się między innymi tak słynne i wpadające w ucho nazwy krain z całego globu, jak Bali w Indonezji, Kornwalia w Anglii albo wschodnie i zachodnie wybrzeże USA. W Europie na tę listę trafiły nieliczne lokalizacje.

Dom Dorfler nocą
wyraźna granica między życiem prywatnym i publicznym

Casa Dorfler

Pionowa dynamika

Wróćmy jednak do wywołującego sensację domu Dorfler. Bryła budynku jest zakrzywiona, a dzięki swojej pionowej dynamice tworzy też idealną harmonię między światem wewnętrznym ze sferą prywatną a światem zewnętrznym. Dom jest jednocześnie nowoczesny i przyziemny, utrzymany prawie cały w bieli – typowo dla tego obszaru. Dokładnie tak, jak np. przedszkole Grupo Zegnea w miejscowości Vizela.

Wyposażenie wnętrz w Casa Dorfler

Wyposażenie wnętrz

Zgodnie z zasadą harmonii strefy domowego, bardziej prywatnego życia umieszczono na parterze. Jest tutaj wejście, sypialnie i przyległe do nich łazienki. Zewnętrzny taras tworzy „zielony fundament” dla białej bryły budynku.

Sypialnia w Casa Dorfler

Kuchnia w Casa Dorfler

Od południowej strony znajduje się wyjście na basen. Przemyślany taras zewnętrzny zapewnia ochronę przed nadmiernym słońcem.

Plan
Widok z góry na Casa Dorfler

Rzut poziomy
Plan

Na piętrze ulokowano „bardziej socjalne strefy” domu, jak np. salon, jadalnię i kuchnię. Schody zewnętrzne prowadzące w dół na parter są prostym łącznikiem między strefą mieszkalną a strefę zewnętrzną.

W piwnicy z kolei umieszczono instalacje, pomieszczenie techniczne, garaż, schowek i pralnię. Stworzono tu też wewnętrzny dziedziniec, który zapewnia dostęp do naturalnego, dziennego światła we wnętrzach tego poziomu.

Ogólnie tematowi światła poświęcono w Casa Dorfler wiele uwagi – nasłonecznienie na południu Portugalii jest istotnie ważnym tematem w budownictwie. Starannie rozmieszczone okna w najróżniejszy sposób pozwalają stworzyć zacienienie w każdym pomieszczeniu.

Tekst: Linda Benkö

Zdjęcia: Fernando Guerra | FG+SG